۷۵ / ۱۰۰

به طور کلی، روغن موتور ترکیبی از روغن پایه (Base Oil) همراه با برخی مواد افزودنی Oil Additives (مانند :پاک کننده ها و متفرق کننده ها، بهبود دهنده شاخص گرانروی، مواد ضداکسیداسیون،مواد ضدسائیدگی، مواد ضدخوردگی وضدزنگ زدگی، مواد پایین آورنده نقطه ریزش و مواد ضدکف) است. در این مقاله درباره روغن موتور و وظایف آن صحبت خواهیم کرد. توصیه می شود قبل آز مقاله روانکاری چیست را مطالعه کنید.

مهم ترین وظایف روغن موتور چیست؟

١- روانکاری و کاهش اصطکاک: اصلی ترین و مهمترین وظیفه هر روغن، روانکاری و کاهش اصطکاک بوده که باعث بهبود بازدهی موتور خواهد شد. تشکیل لایه از روغن با ضخامت مناسب بین قطعات متحرک، موجب کاهش سائیدگی قطعات مختلف تا کمترین حد ممکن می گردد.

٢- انتقال حرارت: یک دیگر از وظایف روغن ها خارج ساختن بخشی ازحرارت ایجاد شده در اثر کارکرد موتور و خنک کردن قطعات متحرک است.

٣- جلوگیری از زنگ زدگی و خوردگی: حفاظت از سطوح قطعات فلزی در مقابل زنگ زدگی و خوردگی به علت فعل و انفعالات شیمیایی.

۴- پاک کنندگی و معلق سازی: تعلیق ذرات حاصل از سایش قطعات و ترکیبات ناشی از احتراق سوخت ،تجزیه روغن و پاک کردن سطوح در تماس.

۵- آب بندی سیستم: روغن موتور با تشکیل لایه ای از روغن بین پیستون و سیلندر در موتورهای احتراق داخلی از فرار گازهای متراکم شده،جلوگیری می کند.

۶- ضربه گیری: جلوگیری روغن از تاثیر منفی ضربه های قطعات بر یکدیگر

٧- کاهش مصرف سوخت: در صورت استفاده از روغن با گرید مناسب، درلحظه استارت، زمان رسیدن روانکار به قطعات موتور کاهش یافته که این امر در پائین آوردن میزان مصرف سوخت تأثیر به سزائی دارد.

درباره ی afirco

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *